Profil školy
Spojená škola internátna vznikla 1.januára 2010 spojením
Špeciálnej základnej školy, Praktickej školy a Odborného učilišťa internátneho. K 31.8.2019 bola Špeciálna základná škola vyradená zo siete škôl a školských zariadení a zmenil sa názov a adresa školy na Spojená škola internátna, Levočská 24, Stará Ľubovňa.
Odborné učilište internátne v rámci vzdelávacieho programu poskytuje odbornú prípravu na výkon nenáročných pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím. V tejto organizačnej zložke pracuje 5 učiteľov, 8 majstrov odborného výcviku a 0,5 pedagogického asistenta.
Edukačný proces v Praktickej škole je zameraný na vzdelávanie a prípravu pre výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti alebo v strednej škole. Vzdelávací program praktickej školy pripravuje žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, pričom sa títo žiaci zacvičujú na vykonávanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom. V škole pracujú 3 učitelia a 1,5 pedagogického asistenta .
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín.
Začiatok vyučovania je o 7:30 h.
Súčasťou školy je aj školský internát pre týždenne dochádzajúcich žiakov. Svojím výchovným programom školského zariadenia nadväzuje na výchovno-vzdelávaciu činnosť školy v čase mimo vyučovania a úzko spolupracuje s rodinou žiaka. Vytvára podmienky pre uspokojovanie individuálnych potrieb a záujmov žiakov prostredníctvom mimoškolských aktivít. Na internáte pôsobia dvaja vychovávatelia a jeden pomocný vychovávateľ. Stravovanie je zabezpečené v kuchyni s jedálňou.
Výučba prebieha v triedach i špeciálnych učebniach: počítačovej, multimediálnej, v miestnosti simulovanej domácnosti, cvičnej kuchynke a snoezelen. Súčasťou školy je aj telocvičňa a posilňovňa.
Škola má vybudovaný bezbariérový prístup. Špeciálne upravené sú aj učebne a sociálne zariadenia pre telesne postihnutých žiakov.
Hlavným cieľom pedagógov na našej škole je čo najlepšie pripraviť žiakov
pre praktický život a dosiahnuť čo najvšestrannejší rozvoj osobnosti
s prihliadnutím na stupeň ich postihnutia.