História školy Učebné odbory

V roku 1979 na základe zriaďovacej listiny Vsl. KNV - odboru školstva bolo v Starej Ľubovni zriadené Osobitné odborné učilište, ktoré po stránke riadenia bolo pričlenené k SOU v Starej Ľubovni a po hospodárskej stránke ku Gymnáziu v Starej Ľubovni. S účinnosťou, od 1. 9. 1982 sa odčlenilo Osobitné odborné učilište v Starej Ľubovni, ktoré slúži k výchove mentálne postihnutých žiakov so zameraním na prípravu žiakov na robotnícke povolanie pre profesiu - stavebná výroba so zameraním na murárske práce. Pri OOU bol zriadený Školský internát, ktorý zabezpečuje výchovu mimo vyučovania, ubytovanie a stravovanie žiakov. V nasledujúcich rokoch pribúdali nové učebné odbory - stavebná výroba so zameraním na maliarske a natieračské práce, tesárstvo a neskôr odevníctvo so zameraním na šitie odevov v odevnej konfekcii, odbor služby a domáce práce a od šk. roku 2006/2007 pribudli nové odbory – podlahár a záhradník.

Prechodom Školských správ pod riadenie Krajského úradu v Prešove vzniká v septembri 1996 Odborné učilište internátne v Starej Ľubovni. Zlúčením špeciálnej základnej školy a odborného učilišťa internátneho dňom 1.1.2010 vzniká nový subjekt: Spojená škola internátna v Starej Ľubovni a má tieto učebné odbory: murár, maliar, tesár, podlahár, krajčírka, služby a domáce práce, fotograf, záhradník a cukrár.  Praktická časť vyučovania a odborný výcvik pre stavebné profesie prebieha v I. ročníku v školských dielňach. V II. a III. ročníku sa vykonáva priamo na stavbách. V odbore krajčírka sa odborný výcvik uskutočňuje v školských dielňach, ktoré sú vybavené priemyselnými šijcími strojmi a príslušenstvom, ktoré súvisí s odborom. Odbor služby a domáce práce  v rámci odborného výcviku majú zariadené taktiež krajčírske dielne, školský pozemok, pre tento odbor  ako aj pre odbor cukrár  má OU zriadené tri cvičné kuchynky, resp. prax vykonávajú priamo v školskej kuchyni. Praktická výuka je zabezpečená pod vedením skúsených odborníkov, učiteľov a majstrov odborného výcviku. Žiaci sa počas učebnej doby naučia vykonávať všetky práce tak, aby sa po jej ukončení mohli zaradiť do pracovného pomeru. Odborný výcvik zahŕňa 3/5 z celkovej učebnej doby, z čoho vyplýva, že ťažisko práce je postavené na získavaní manuálnych zručností, vedomostí a návykov.